ĽSNS pokračuje v klamstvách a dezinformačné weby za sebou nemajú dobrý týždeň

Autor: Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku | 9.2.2020 o 22:18 | Karma článku: 3,64 | Prečítané:  1012x

Redakcia portálu Antipropaganda.sk prináša súhrn toho najzaujímavejšieho,čo sa za posledný týždeň odohralo na domácej aj zahraničnej dezinfoscéne  

ĽSNS aj Smer pokračujú v šírení dezinformácií

Predvolebná kampaň je v plnom prúde. Dezinformácie v nej využívajú predovšetkým strany Smer a ĽSNS. Smer straší nebezpečnými imigrantmi (písali sme o tom už tu a tu), ĽSNS produkuje falošný a zmanipulovaný obsah prostredníctvom svojich spriaznených stránok. 

Stránka Kulturblog, za ktorou stoja bývalí aj súčasní asistenti poslancov strany ĽSNS, tento týždeň zverejnilazmanipulované video. Malo navodiť dojem, že český odborník hodnotí protestujúcich proti Kotlebovi v Nitre a naznačuje, že prítomní trpia syndrómom ADHD. 

Ako vzniklo manipulatívne video? 

Autor použil zábery mladých ľudí, ktorí nedávno protestovali proti mítingu strany ĽSNS na námestí v Nitre a tie prestrihal vyjadreniami českého experta. Expertom na videu je lekár Michal Goet, ktorý vo videu z roku 2015 pre projekt Šance dětem opisoval problémy rodičom detí s ADHD. Rôzne vety a slovné spojenia doktora Goeta autor účelovo pospájal tak, aby sa hodili do súvislosti s protestom. Portál Šance dětem sa už vyjadril, že nikomu nedali súhlas na použitie častí ich videa. 

Podľa vyjadrenia jedného zo správcov stránky a asistenta poslanca Stanislava Drobného (ĽSNS) Jána Pastuszeka pre Denník N, sú zábery z protestu v Nitre jeho dielom. Kompiláciu s prestrihnutými vyjadreniami odborníka mu však poslal niekto do správy. Keďže sa mu zdala vtipná, video zverejnil.

Zo stránok Kulturblogu video zmizlo

Po upozornení viacerých médií aj samotného portálu Šance dětem video z facebookovej aj webovej stránky Kulturblogu zmizlo. Naďalej však ostáva dostupné na facebookovej stránke Parlamentné voľby 2020, kde si ho pozrelo už viac ako 70 000 používateľov.

Dezinformačné weby so 600 000 fanúšikmi prestali fungovať 

Portál Infosecurity.sk odhalil sieť takmer 30 webových a facebookových stránok, ktoré šírili predovšetkým nebezpečné zdravotnícke dezinformácie. Išlo o stránky ako napríklad bajecnylekar.sk, bajecnezdravie.sk, bajecnezeny.sk, radyzdravie.sk, megazdravie.sk. Tieto stránky označila za nebezpečné aj odborná komisia projektu Konšpirátori.sk. Okrem iného ste na nich mohli nájsť rôzne alternatívne spôsoby na liečbu rakoviny. 

Podľa zistení stojí za týmito stránkami Marek Polacký, ktorý  vlastní firmu Báječná firma s.r.o. Jeho stránky mali iba na Facebooku viac než 600 000 fanúšikov. Po odhalení identity sa správca týchto stránok zrejme rozhodol stiahnuť ich, a tak sú v súčasnosti nefunkčné. 

13 % dospelých Slovákov pravidelne číta konšpiračné weby 

Transparency International si nechala urobiť prieskum, kde zisťovali, ako Slováci vnímajú rôzne médiá. Zo zistení vyplýva, že 13 % dospelej populácie pravidelne niekoľkokrát do týždňa sleduje aspoň jedno z dezinformačných médií typu Zem a Vek, Hlavné správy alebo Infovojna. Naopak, seriózne spravodajské portály sleduje 28 % dospelých Slovákov.

Z dezinformačných webov  sú najpopulárnejšie Hlavné správy. Podľa prieskumu ich pozná až 66 % respondentov, 38 % by ich odporúčalo ako dôveryhodný zdroj informácií  a 10 % dospelých Slovákov číta Hlavné správy niekoľkokrát týždenne. Za Hlavnými správami nasleduje Slobodný vysielač poznateľnosťou a Zem a Vek, ktorého šéfredaktor bol nedávno odsúdený za antisemitský článok. 

Zopár ďalších zaujímavostí zo sveta dezinformácií

 

 

  • Na Facebooku sa šíril pochybný list predsedovi ĽSNS. Počas týždňa sa vo viacerých kotlebovských skupinách začal šíriť ďakovný list Marianovi Kotlebovi podpísaný deťmi zo Zuberca. Škola v Zuberci sa od listu dištancovala. Učitelia tiež upozornili, že štylizácia textu nezodpovedá úrovni žiaka základnej školy, pohľad na písmo dáva najavo, že je to písmo staršieho človeka.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?


Už ste čítali?